Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky

10. 10. 2009

Tvrz

tvrz ObrazekV obci Němčice je několik zajímavých památek a mezi nimi také tvrz ze 14. stol. (podle jiných autorů až z 15. stol.). Tvrz stojí na soukromém pozemku, ale je vidět ze silnice jdoucí Němčicemi na Újezd u Plánice. Bývalá tvrz měla obdélníkový půdorys a stála na mírném návrší. Do dnešních dnů se z ní zachovala průjezdní vstupní věž a zbytky již zčásti zaneseného příkopu, který snad bylo možno při ohrožení napouštět vodou. Věžovitá budova, která se do dnešních dnů zachovala má přibližně čtvercový půdorys. V místě gotického vchodu býval padací most. Budete-li ji v Němčicích hledat, tak se ptejte místních na baštu. Zprávy o němčickém statku se v literatuře různí. Podle jedněch autorů byl statek v roce 1379 rozdělen na několik dílů a v té době byla již zmiňována tvrz. Podle jiných autorů je první zmínka o tvrzi až z roku 1437, kdy ji Broum (Brum, Bruno) z Němčic podstoupil Zdeslavovi z Němčic. Podle těchto autorů to byl právě Broum z Němčic, který tvrz nechal postavit začátkem 15. stol. Majitelé na tvrzi se později střídali. Posledním majitelem, který na tvrzi pobýval byl Mikuláš Aleš Vítek ze Rzavého na Dobřejovicích a Chotovinách. Ten v roce 1668 statek prodal Maxmiliánu Valentinu z Martinic, který jej připojil k plánickému panství. Od té doby byla tvrz opuštěna a začala chátrat. Nejprve sloužila jako hospodářská budova a později až na vstupní věž byla zbořena. V první polovině 19. stol. byla vstupní věž upravena na byt a později zcela opuštěna.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004

Kostel Nenebevzetí Panny Marie

kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v 16. století. V 18. století vyhořel a konala se sbírka na jeho opravu. U příležitosti oslav 1010 let Němčic se uskutečnila veřejná sbírka na opravu kostela. Vybralo se cca 70.000 Kč, z nichž byly zaplaceny opravy interiéru kostela. Pořídil se nový koberec a mříž. Při úklidových pracech pomáhala celá obec a mnozí z okolních obcí. Na Vánoce roku 2003 se zde po mnoha desítkách let znovu konala Půlnoční mše.

Kaple sv. Jana Křtitele

Obrazek 

Hřbitovní raně barokní kaple sv. Jana Křtitele, kterou nechala postavit manželka Jana Adama Čejky Apolena z Chudenic roku 1610. Kaple má tvar pravidelného osmiúhelníku, jehož každá strana má délku 4,2 m.

Hřbitov

 

Pod Němčický hřbitov spadá mnoho okolních obcí. Velikost hřbitova si nezadá s mnohonásobně většími obcemi.

Sv. Jan Nepomucký

 

Socha svatého Jana Nepomuckého zkrášluje němčickou náves. Jan Nepomucký je patronem celého okolí.

Palackého kámen

 

S Němčicemi je spojen také František Palacký. Nejen, že se oženil s Terezií Měchurovou z nedalekého Otína, ale promluvil u kamene v lese, který je označen pamětní deskou. Zhruba jeden kilometr od kamene u myslivny jsou pozůstatky svatováclavské kaple. Kdysi zde byly lázničky, které k léčebným procesům používaly vodu z pramene vyvěrajícího u kapličky. Nemohly však později konkurovat nedalekým lázním v Letinech a zcela zanikly po požáru lázeňské budovy.

Boží muka

 Obrazek

Boží muka patří snad ke každé vesnici. Z tohoto místa je krásný pohled ke Klatovům, zvláště pak při západu slunce.

Pomník obětem 2. světové války

 

Tak jako celá republika, tak i Němčice byly postiženy 2. světovou válkou. Žila zde židovská rodina, z které se po válce nevrátil nikdo.

Pamětní deska 1000 let Němčic

 

Pamětní deska byla na návsi namontována ku příležitosti 1000 letého výročí první písemné zmínky o Němčicích.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář